"Enter"a basıp içeriğe geçin

Pereslavl-Zalesski’de Gezilecek Yerler

Moskova’nın kuzey doğusunda yer alan Perslavl-zalesski, Rusya’nın Yaroslavl bölgesinde bulunuyor. Peleşçeyevo gölünün güneydoğusunda bulunan bu şehrin nüfusu yaklaşık 42 bin. Rostov ve Sergi Pasad arasında bulunan bu şehir aynı zamanda Yaroslavl’a giden yol üzerinde bulunuyor. Moskova’dan 2 saat sürüyor. Buraya otobüsle gidebilirsiniz 😉 Metroyla Moskova’nın kuzeyine kadar gidiyorsunuz ve burada bulunan otobüs terminalinden biniyorsunuz. Bilet 285 ruble Moskova’dan ama dönüş 300 ruble, ne olsa Moskova’ya gelmek her türlü pahalı 😛 😀

12 yüzyılın ortalarında kurulan bu şehir buram buram tarih kokuyor, yapıları gördükçe bunu çok iyi anlıyorsunuz. Şehir, Pleşçeyevo gölünün kenarına uzanmış. Bu şehirde antik tapınak ve manastırlar, Rus knyazlarını hatırlatan yerler mevcut. Modern yerler, müzeler, sergiler de görmek mümkün bu şehirde. Kısaca, burada çok seçeneğiniz var 😉

Bu şehirde şüphesiz ilk görmeniz gereken yer Peleşçeyevo Gölü 😉 Peleşçeyevo, orta Rusya’nın en güzel gölü olarak kabul ediliyor. Zolotoe Koltso dedikleri altın halka içinde yer alan, görülmesi gereken yerlerden biri. Gölün etrefında balık tutan, dinlenen, uçurtma uçuran bir sürü insan görürsünüz. Burada aynı zamanda bir sürü turizm noktaları, bir sürü otel var. (maalesef bende gölün fotoğrafı olmadı için fotoğraf https://top10.travel/dostoprimechatelnosti-pereslavlya-zalesskogo/ sayfasından alınmıştır.)

İkinci göreceğiniz yer Pereslavl Kompleks Müze 😉 Müze sergileri, 18. yüzyılın ortalarında kaldırılan Goritsky Manastırı’nın binasında yer alıyor. Sergi alanlarında ikonlar, resimler, ahşap heykeller ve çeşitli tarihi sergiler var. Bu yapıda ana bina, sanat galerisi, Spaso-Preobrajenski Katedrali, ”I. Petro’nun Teknesi”, Ganşin Çiftlik Müzesi, Pereslavl-Zaleski sergi salonunu bulunmaktadır.

Size naçizane tavsiyem, otobüsle giderseniz bu şehre otogardan şehir içi otobüsüne binmeyin. Otogardan şehir merkezine doğru yürüyün, o kadar güzel yerlerle karşılaşacaksınız ki yürüyerek gittiğiniz için çok mutlu olacaksınız. Biz tam 23 km yürümüşüz; ama korkmayın, bu gün boyunca 😀 Mesela aşağıda bulunan fotoğraf otogardan yeni çıkıp şehir merkezine doğru yürürken. Zaten bu şehirde o kadar çok çeşitte çiçek var ki etraf mis gibi kokuyor. Sonra mini mini, çok değişik yapıda güzel evlerle karşılaşıyorsunuz 😉

Sonraki göreceğiniz yer Perslavl Kompleks Müze içinde yer alan Spaso-Preobrajenski Katedrali 😉 XII. Yüzyılın ortalarında Yury Dolgoruky tarafından kurulan eski Ortodoks Kilisesi (daha sonra Alexander Nevsky burada vaftiz edildi). Kuzey-Doğu Rusya’nın kilise taş mimarisinin en eski anıtlarından biri olan üç apsisli ve tek başlı, çapraz kubbeli bir yapıdır. Orijinal resim kayboldu, bugün katedralin içinde beyaz duvarlar var. Tretyakov Galerisinde depolanmak üzere taşınan XV. Yüzyıl “Preobrajeniye”nin değerli bir simgesi burada keşfedildi.

Sonraki göreceğiniz yer Vladimir Katedrali ve Alexander Nevsky Kilisesi 😉 Her iki tapınak kentin orta kısmında yer almaktadır. Kiliselerin içinde XVI. Yüzyılın değerli ikonları, kıymetli tavernalar ve diğer mutfak eşyaları vardı, ancak 1925’te tüm mülkler satın alındı. 1930’larda, bina kapandıktan sonra, 1936’da mimari değerleri tanınana kadar bir fırın atölyesi olarak kullanılmıştır.

Dedim ya evler çeşit çeşit ve de hepsi çok güzel. Zaten Rusya’da en beğendiğim şey doğası ve mimarisi. Tabi mimariden kastım eski yapılar. Yoksa burada (Rusya’da) da dünyanın birçok yerinde olduğu gibi yeni yapılar hiç göze hitap etmiyor. Neyse efenim, işte şu evin güzelliğini görmemek imkansiz. Ve bir insan sadece turistik yerleri gezmek amacıyla araçla gitse bunu göremez, onun için yürüyerek gidin diyorum 😉 Zaten şehrin bir ucundan bir ucuna uzanan ana yol boyunca bir sürü görülecek şey var; değişik değişik müzeler, kiliseler, anıt, manastır, vs.

Sonraki göreceğiniz yer Peter Mitropolit Kilisesi 😉 XVI. Yüzyılın çadır tapınağı, bu alan için bilinmeyen bir yazar tarafından tasarlanan nadir bir mimari anıt. Kilisede iki taht var: ılık ve soğuk. 1880’lerin ve 1970’lerin restorasyonuna rağmen, binanın orijinal görünümünü kazanmasının bir sonucu olarak, 1990’larda zaten çok zayıf bir durumda idi. Acil duruma rağmen, zaman zaman tapınakta hizmetler verilmektedir. Bu yapıt o kadar eski ki kelimelerle anlatılmaz 🙂

Sonraki göreceğiniz yer Kırk Şehitler Kilisesi 😉 Tapınak Rybnaya Sloboda’da Pleshcheyevo Gölü kıyısında duruyor. Çok güzel, “kartpostal” bir görünüme sahip ve genellikle Pereslavl-Zalessky’nin bir sembolü olarak işlev görüyor. Kilise 1755 yılında Moskova tüccarlarının imkanlarıyla inşa edildi. Bugün, cephesi mavi bir çatıya zıt olarak parlak pembe renkte boyanmış, duvarlar ustaca dekore edilmiş pencere boşluklarıyla dekore edilmiştir. Binanın çevresinde göle bakan dairesel bir gözlem güverte var. (fotoğraf https://top10.travel/dostoprimechatelnosti-pereslavlya-zalesskogo/ sayfasından alınmıştır.)

Bir sonraki durağımız Nikitsky Manastırı 😉 XII. Yüzyılın (erkek) Manastırı – Kuzey-Doğu Rusya’nın en eskilerinden biri. Pleshcheyevo Gölü’nün yanında yer almaktadır. Keşişlerin kendileri manastırın 1010’da, rezervuarın kıyısında ahşap kiliseler göründüğünde kurulduğuna inanıyorlar – manastırın ilk kiliseleri oldular. Mimari toplulukta yer alan XVI-XIX yüzyılların kilise mimarisi anıtları günümüze ulaşmıştır.

Sonraki durağımız Kutsal Üçlü Danilov Manastırı 😉 Nikitsky Manastırı’nın keşiş tarafından kurulan, daha sonraki bir dönemin başka bir manastırı. Ana kilisesi olan Trinity Katedrali, mirasçı tahtın doğumunun onuruna inşa edildi. Ortaçağ’da, manastır büyük bir feodal efendisi olarak hareket etti, emrinde sayısız toprak ve köylüleri olan birçok köy vardı. Belalar Zamanındaki harabeden sonra bile, servetini tamamen kaybetmedi.

Sıradaki yerimiz Feodorovsky manastırı 😉 Manastır, XV yüzyılda, Moskova prensi ile Tver arasındaki 1304’te meydana gelen savaş alanında kurulmuştur. 17. yüzyılın ikinci yarısına kadar toplulukta erkek keşişler yaşadı, sonra diğerleri buraya yerleşti. 20. yüzyılın başında manastırda yaklaşık 500 rahibe görev yaptı. Sovyet döneminde, manastır var olmaktan gerçekten vazgeçti, yeniden canlanması 2000’lerde gerçekleşti.

Sırada ”I. Petro’nun Teknesi” adlı müze 😉 Buranın Rusya’daki ilk il müzesi olduğuna inanılıyor (1803’te kuruldu). Başlıca sergisi, Büyük Peter tarafından yapılan gemi (küçük tekne) “Fortune”. Bu, bu tip hayatta kalan tek gemi. Müzenin yapısı, ilk imparator, Botny evi, Beyaz Saray, kapı evi, zafer kapısı ve rotunda onuruna bir anıt ve bir dikilitaş içermektedir.

Şimdi de Pereslav Demiryolları Müzesi‘ni gezeceğiz 😉 1991 yılında kurulan demiryolu ekipmanlarının özel teşhiri. Çerçevesinde, XIX’in demiryolu taşımacılığı örnekleri – XX yüzyılın ilk yarısı ile demiryoluna bir şekilde ya da başka şekilde bağlanmış çeşitli mekanizmalar ve makineler toplandı. Bir çok sergi restore edilmiş ve çalışır durumda, diğerleri ise onarım ve restorasyon gerektiriyor. Müzede lokomotiflere, lokomotiflere, lokomotiflere, vagonlara, arabalara bakabilirsiniz.

Sırada Dikiş Makinesi Müzesi var 😉 Evet, yanlış okumadınız; Dikiş Makinesi Müzesi 🙂 Müze, klasik tasarıma göre inşa edilmiş eski bir tüccar konağının içine yerleştirilmiş küçük bir özel koleksiyondur: birinci kat, bir hatıra dükkanının çalıştığı taş, ikincisi ise ahşaptır (burada sergi bulunuyor) Müze turistler arasında oldukça popüler, ayda en az 1 bin kişi ziyaret etmekte deniliyor. Koleksiyon, elektrik çağının başlangıcından önce 200’den fazla ütüyü içermektedir.

İçinde o kadar güzel şeyler var ki hiç sıkılmayacaksınız. daha dışarısındayken fotoğraf çekilceğiniz dikiş diken bir kadın silüeti var. İçine girince küçücük bir dükkan var hediyelik eşya satana. Giriş biletini de buradan alıyorsunuz. İkinci katta dikiş makinesinin var oluşunun başlangıç tarihinden günümüze kadar olan evresindeki her türlü ütü sergilenmiş ve de size sesli, görsel olarak anlatılıyor. Üçüncü kat ise biraz daha ilginç, aynı zamanda çok şeker. Çünkü çizgi film karakterlerinden figürler de var burada. Ben mesela Maşa ve Koca Ayı’yı çok seviyorum, hemen fotoğrafladım 🙂 Gena ve Çeburaşka da vardı, onlar da çok şeker. Ban çok ilginç gelen bir şeyden daha bahsetmek istiyorum. Orada bir asker vardı (büst) ve dosya dikiyordu. İlk defa gördüm. Rus arkadaşım az da olsa hala devam ediyor dedi.

Şimdi yine ilginç bir müze gezeceğiz, Çaydanlık Evi Müzesi 😉 Parlak renklerle boyanmış, gezginlere hemen görünen “Çaydanlık Evini” geçip gitmek neredeyse imkansız. 2003 yılında Ütü Müzesi sahipleri tarafından kurulmuş. Ziyaretçileri çekmek için, sahipleri orijinal yazılar yazdı ve onları çite, duvarlara yerleştirdi. Bunlardan birini okuduktan sonra, içeri girmek için ısrarcı bir daveti görmezden gelmek imkansızdır.

Şimdi de Ütü Müzesi gezeceğiz 😉 Ben böyle renkli böyle şirin bir şey görmedim 🙂 Daha dışarıdan sizi kendine çekiyor. Parmaklıları rengarenk yapmışlar, daha uzaktayken anlıyorsunuz orada mutlaka görülmesi gereken bir yer var diye. Parmaklıklara da çok güzel şeyler yazmışlar, böyle okuyunca sizi tebessüm ettirecek şeyler. Bahçesinde de küçük bir masa atmışlar, üstünde hediyelik eşyalar satılıyor. İki Katlı bu müzedenin 1. katında hediyelik eşya satışı yapılıyor, ikinci katı da müze.

Müzenin içinde de komik yazılar var, minik minik notlar yapıştırmışlar. Mesela bir tanesi yukarıda gördüğünüz, ‘Ayağına düşürme!’ yazıyor. Çünkü üstte gördüğünüz ütüler o kadar ağır ki, ayağınızı kırma ihtimali var 😀 İroni yapmışlar yani 🙂

Bu şehrin bayrağında balık amblemi var yukarıdaki fotoğrafta da gördüğünüz gibi. Çünkü bu şehirde Peleşçeyevo Gölü var.

Bu şehri o kadar sevdim ki; çook renkli ve cıvıl cıvıl. Gezerken daha bir mutlu oldum.

Bu arada fotoğrafları karışık koydum bu defa 😉 Keyifli okumalar 🙂

56 Yorum

 1. Zehra toprak Zehra toprak

  Senden sonraki fotografa bayildim ablam ya valla sen bu gezilerini paylasmasan önceden rusya bu kadar ceki degildi benim icin ama artik oyle cekici geliyor ki yazilarin sayesinde eline emegine sağlık

  • gezginlady gezginlady

   Gel balım beraber gezelim 😉 Gerçekten Rusya’nın doğası çok güzel; uçsuz bucaksız yeşillikler, rengarenk çiçekler, uçsuz bucaksız gölleri, upuzun ve geniş ırmakları. Çok sağ ol balım okuduğun ve yorumladığın için 🙂

 2. Zehra Çomruk Zehra Çomruk

  Eline emegine sağlık

  • gezginlady gezginlady

   Okuduğun ve yorumladığın için çok teşekkür ederim 🙂

 3. Mehmet ali Mehmet ali

  Müzeler,katedraller hepsi ihtişamlı yapılar çok da güzeller evet ama ben en çok maşa ile koca ayıya bayıldım 😄😄çok hoşuma gitti. Yine güzel bir yazı olmuş,emeğinize sağlık hatice hanım… Yeni yazılarınızı bekliyoruz…

  • gezginlady gezginlady

   Kesinlikle katılıyorum, gerçekten hepsi çok güzel ama en güzeli Maşa ve Koca Ayı 😀 😀 Ben de hemen fotoğrafladım görünce 😀 Çok teşekkür ederim efendim okuduğunuz ve böyle şirin yorumladığınız için 🙂

 4. Cennet BAĞRIAÇIK Cennet BAĞRIAÇIK

  Özellikle pelesceyova gölüne bayıldım gerçekten bayıldım muhteşem gözüküyor. Yine çok güzel bi yazı olmuş elinize sağlık. Yeni yazılarını bekliyoruz .

  • gezginlady gezginlady

   Evet, müthiş görünüyor;) Balık da tutuyorlarmış orada. Çok teşekkür ederim efendim okuduğunuz ve yorumladığınız için 🙂

 5. Murat Yıldız Murat Yıldız

  Evet Hatice hanim güzel görülüyor baharla birlikte çiçekler güzel görülüyor artı her zaman gezilecek güzel yerler hakkında güzel bilgiler veriyorsun ellerine emeğine sağlık Rusya da değiliz ama orada yaşıyoruz sanki hatice hanim

  • gezginlady gezginlady

   Çok teşekkür ederim okuduğunuz ve yorumladığınız için, böyle hissetmenize sevindim gerçekten :)Evet, her şey harika görünüyor. İsteyen herkese nasip olsun diyorum 🙂

 6. Hakan Hakan

  Eline emeğine sağlık her zmn ki gibi güzel bir sunum

  • gezginlady gezginlady

   Çok teşekkür ederim efendim, beğenmenize sevindim 🙂

 7. Büşra Bağrıaçık Elmas Büşra Bağrıaçık Elmas

  Valizinde yer var mi ablacgm bni de koysan valizine😘 masallah cok guzel yerler ablam yazilarin da harika yuregine saglik ❤

  • gezginlady gezginlady

   Olmaz olur mu balım, sen gel 🙂 Evet, gerçekten de çok güzel yerler; ben çok beğendim 😉 Canım benim çok teşekkür ediyorum tatlış yorumun için 🙂

 8. Gokhan Akın Gokhan Akın

  Çok renkli bi yer bence canlı duruş ve sakinlik var sanırsam kafa dinlemek için ideal görünüyo 👍Anlatımınız için teşekkürler…

  • gezginlady gezginlady

   Çok güzel bir noktaya değindiniz. Şehirde bir sürü turist gördük ama şehir gerçekten de çok sakin. Çok güzel ve de düzenli görünüyor. Dolayısıyla kafa dinlemek için ideal yer diye düşünüyorum. Turistlerin konaklamaları için de çok fazla otel, motel gördük. Çok teşekkür ediyorum okuduğunuz ve böyle güzel bir noktaya değindiğiniz için 🙂

 9. Gülsüm Gülsüm

  Sayende Rusya’nın gezilecek görülecek çık yerinin olduğunu gördük ama bu yazınızda ütü müzesi çaydanlık müzesi gibi ilğinç yerlerde gördük çok beğendim emeğine sağlık

  • gezginlady gezginlady

   Ben Rusya’ya gelmeden önce, birçok Türk gibi, Rusya’nın hep karla kaplı buz bir memleket olduğunu sanıyordum. Buraya gelince anladım ki Rusya da dört mevsimi yaşayan ülke (her ne kadar kış 6 ay sürüp diğer mevsimlere ikişer ay kalsa da 😀 😀 ), dolayısıyla her mevsimi ayrı güzel Rusya’nın. Gezilecek çoook güzel yerler var Evet, bu şehirde çok ilginç müzeler vardı. Efendim okuduğunuz ve yorumladığınız için çok teşekkür ederim 🙂

 10. Fatma Demirez Fatma Demirez

  Bizde her yazinizda bu tarihi yapitlari sizin sayenizde görüyoruz gercekten tarih var sanki karsimizda yazilariniz bize bu duyguyu hissettiriyor teşekkürler elinize saglik

  • gezginlady gezginlady

   Evet, burası çok eski bir şehir olduğu için tarih binaların yüzünden bile okunuyor 🙂 Öyle hissetmenize çok sevindim. Okuduğunuz ve yorumladığınız için çok teşekkür ederim 🙂

 11. Fatmanur Çomruk Fatmanur Çomruk

  Aboo ben 23 km yürüsem herhalde direk tahtali köydeyim 😁 ama dedigin gibi o guzelliklere deger ellerine saglik

  • gezginlady gezginlady

   😀 😀 Ama gezerken fark etmiyorsunuz. Bana da daha gezmeye başlamadan deseler 23 km gezeceksin, ben direkt itiraz ederdim herhalde 😀 Çok sağ ol okuduğun ve yorumladığın için 🙂

 12. Cafer Onur Toprak Cafer Onur Toprak

  Ayşegüle ordan bir kocaayi ile masa alalim lutfen 😊 elinize saglik

  • gezginlady gezginlady

   Hemen efendim, açın ellerinizi 😀 Çok sağ olun okuduğunuz ve yorumladığınız için 🙂

 13. Melek Dadaş Melek Dadaş

  Siz tarihi görüyorsunuz bizde sizin sayenizde tsrihi okuyoruz teşekkürler

  • gezginlady gezginlady

   Okuduğunuz için ben de size çok teşekkür ediyorum, bu duyguyu paylaştığınız için, beğendiğiniz için 🙂

 14. Sebiha Sebiha

  Bu yazınız da diğerleri gibi renkli ve eğlenceli olmuş. Bunlar bilgi ile birleşince yazı daha da güzelleşmiş. Emeğinize sağlık 👏👏

  • gezginlady gezginlady

   Çok teşekkür ederim bu güzel yorumunuz için, güzel bakan güzel görüyor diyelim 🙂 Çok sağ olun okuduğunuz ve böylesine güzel yorumladığınız için ;9

 15. Emine Emine

  Aslında her zaman böyle kaçamak yapacağın Şirin kafa dinlendirici yerlere ihtiyaç vardır insanoğlu için beynini boşaltmak kendine gelmek için biraz gez hem bilgi dagarcigin biraz genişlesin hem ruhun kendine gelsin öyle güzel anlatmışsınız ki gölde balık tutmak, dikiş makinasında öylesine ugrasmak, ütü ile oynamak geldi içimden ama en çok ütüler beni eskiye götürdü dayimlarin vardı öyle ateş koru ile çalışan ütü noluuuuur beni götür :))))) ellerine sağlık sıradaki yazıyı merakla bekliyoruz

  • gezginlady gezginlady

   Sen gel ablacığım, ben seni her yere götürürüm ;)Kesinlikle tam dinlenmelik yer, o yüzden de Moskova’nın zenginleri orayı yazlık niyetine kullanıyorlar 😀 😀 Çok içten, çok tatlış yazmışsınız; çok teşekkür ediyorum 🙂

 16. Ali Ali

  Aha maşa ile koca ayı oralımıymış 🤩

  • gezginlady gezginlady

   Tabi ki de, size vereceğimizi mi sandınız 😛 😀 Bu arada ayı, gücü temsil ediyor Rus kültüründe 😉

 17. Hasan coskun Hasan coskun

  Rusya’nın kuzeyin de böyle buram buram tarih kokan biruer olduğunu hiç bilmiyordum .sayenizde öğrenmiş oldum😊 ayrıca Nikitsky Manastırı foyoduna bayıldım 😊 eline sağlık 😊

  • gezginlady gezginlady

   Valla ben de gezdikçe Rusya’da ne muhteşem yerler varmış diyorum, Ne yazık ki turistler Kızıl Meydan’ı gezip gidiyorlar. Çok teşekkür ederim okuduğunuz ve yorumladığınız için 🙂

 18. Katerina Katerina

  Pereslavl-Zalesski’nin bu kadar güzel şehir olduğunu bilmiyordum. Özellikle Peleşçeyevo Gölünü beğendim 😍😊

  • gezginlady gezginlady

   Bu kadar güzel bir şehir olup Moskova’ya yakın olması çok büyük avantaj bence 😉 Ben de çooook beğendim burayı; düzenli, temiz, güzel, gezilecek yer çok 🙂

 19. Omer hancer Omer hancer

  Ellerinize sağlık efendim çok güzel olmuş.

  • gezginlady gezginlady

   Çok teşekkürler efendim okuduğunuz ve yorumladığınız için 🙂

 20. Murat Murat

  Emeğine sağlık

  • gezginlady gezginlady

   Çok teşekkür ederim 🙂

 21. imren imren

  Gercekten guzel sehirmis bize tanittigin icin tesekkurler hatcikk ablacigimm:)

  • gezginlady gezginlady

   Ben teşekkür ederim canım okuduğun ve yorumladığın için 🙂

 22. Emine toklu Emine toklu

  Herkes gibi sadece gezip görüp gecmiyorsun ,bildigini öğrendiğini bizlerle paylaşıyorsun, ve bizlerde seninn sayende gormediğimiz yerleri görüp bilmediğimiz yerleri seninn sayende gitmesekte görüyoruz bilgiler icinn gorsel için teşekkür edriz😊

  • gezginlady gezginlady

   Çok teşekkür ederim okuduğunuz ve yorumladığınız için 🙂 Beğenmenize sevindim 🙂 Çok sağ olun 🙂

 23. Kadir KARAPINAR Kadir KARAPINAR

  Rusya’yı karla kaplı gelişmemiş bir yer olarak önyargılarının hepsini sizin gibi naif inçe zarif bir hanımefendiden öğrendim öyle güzel görünüyor ki artık Avrupa dan daha cekici geliyor gerçekten öyle gitmek istiyorum ki İnşallah Moskova’dan başlayıp gideceğim Rusya’ya tek tek karış karış gezdiğiniz yerleri anlatmanız gerçekten o kadar güzel ki ellerimize sağlık sağolun varolun İyi ki sizin gibi sıcak içten birini tanımışım iyi ki hemşerimsiniz. ☺️

  • gezginlady gezginlady

   Çoook teşekkürler efendim böyle uzun uzun ve ayrıntılı yazdığınız için 🙂 Emin olun pişman olmazsınız geldiğinize, o kadar çok güzel yerleri var ki Rusya’nın. En başta tabi Moskova, Petersburg, Kazan’ı görmelisiniz; Nijni Novgorod’u, Yaroslavl’ı, Pereslavl’ı da es geçmeyin lütfen 😉 İltifatlarınız için de ayrıca teşekkür ediyorum 🙂

 24. Alaattin vanli Alaattin vanli

  Her zaman ki gibi güzel bir yazı olmuş ellerine emeğine sağlık

  • gezginlady gezginlady

   Çok teşekkür ederim efendim, beğenmenize sevindim 🙂

 25. Elif isbir Elif isbir

  Çok çok beğendim 🙄🙄.Bir sonraki gezinde beni de valizine sıkıştırsana 😎😎😎

  • gezginlady gezginlady

   Hemen gel 😀 Canım çok teşekkür ederim okuduğun ve yorumladığın için 🙂

 26. Anna Anna

  Ormanların ortasında olan eski şehir Pereslavl Zalesskiy en tatlı rus şehirlerden biri. Küçücük olduğuna rağmen son zamanlarda çok pöpüler oldu turistlerin arasında çünkü orada gerçekten çok gezilecek yer var. Moskova’dan uzak değil zaten. Bu şehri beğendiğine çok sevindim, ellerine sağlık canım

  • gezginlady gezginlady

   Evet, küçük olmasına rağmen çok gezilecek yer var gerçekten bu şehirde. Turistik bir yer olduğu çok belli oluyor zaten gezerken; bir sürü tur otobüsleri, turist kafileleri, çok renkli ve hareketli bir şehir profili, vs. Sağ ol canım, okuduğun ve yorumladığın için çok teşekkür ederim 🙂

 27. Betül Sarıçiçek Betül Sarıçiçek

  Mimarisine bayıldım ablacım yazılarının devamını bekliyoruz gezmiyoruz ama bunlar yarın bir gün bana rehber olacak inşallah ilk hedefim TÜRKİYE sonra açılırım inşallah💜💜💜

  • gezginlady gezginlady

   Canım benim sen de çok güzel yerler geziyorsun 🙂 Okuduğun ve yorumladığın için çok teşekkür ederim, inşallah rehber olur sana ve diğer gezginlere 😉

 28. Solomon Solomon

  Maşa ile ayıcık;)) Çok tatlılar!;)

  • gezginlady gezginlady

   Evet, ben de çok seviyorum onları 🙂 Okuduğunuz ve yorumladığınız için teşekkürler 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir