"Enter"a basıp içeriğe geçin

Muğla’da Gezilecek Yerler

Önce Fethiye’yle başlayacağız. Çünkü Saklıkent Milli Parkı müthiş bir şey 😉 Fethiye’den aşağı yukarı 45 km uzaklıkta ve yaklaşık yarım saatte bir Fethiye’den Saklıkent’e belediye otobüsleri ya da dolmuşlar kalkıyor. Oraya ulaştığınızda sıraya geçip bilet alıyorsunuz önce. Tabi ki sezonda gitmişseniz, sezon içi değilse sıra olmuyor. Burası 200 metre yüksekliği ve 18 km uzunluğuyla ve 2 metreye kadar düşen dar alanlarıyla kalkerli arazide fay çatlaklarının oluşturduğu kanyonun çevresi. Yılda 180-210 bin turist alan bu muhteşem kanyon dik yamaçlara sahip.

Yukarıdaki fotoğrafta da gördüğünüz gibi kanyonun içine ahşap yol yapılmış ziyaretçilerin gezmesi için. Dik yamaçlara demir çubuklar tutturulmuş ve 200 metrelik tahta köprü yapılmış, yani bu köprüden gidiyorsunuz. Kanyonda su şiddetli aktığından bazı yerlerinde içinden geçilmesi imkansız. Dolayısıyla mevsiminde buraya bir halat geriliyor karşıya geçmek için ve insanlar ona tutunarak geçiyor. Mevsim dışı giderseniz belli bir yere kadar gitmenize izin veriyorlar, yani 200 metrelik ahşap köprünün bitiminden azıcık ilerisine kadar.

1996 yılında Saklıkent Milli Parkı ilan edilen ve korumaya alınan kanyon çevresinde maki, sedir, kızılçam ve karaçam toplulukları bulunuyor. Bir rivayete göre kanyonun keşfi çok geçmişe dayanmıyor. bir çobancaazın keçisi kanyona kaçmış da öyle bulunmuş güya 😀 Kanyonun sonu yokmuş gibi görünse de var arkadaşlar 😉 Çok yüksek konuşmanız gerekecek, çünkü bir birinizi zor duyuyorsunuz suyun sesinden 😀 Ayrıca çoook soğuk bir sudan geçeceğinizi unutmayın 😉 Yanınızda yedek kıyafet götürmeyi unutmayın, çünkü yüzmüş kadar ıslanma ihtimaliniz yüksek 🙂 Ha bir de ayakkabı olarak deniz ayakkabıları ya da sandalet alın yanınıza; tabanı sert ayakkabı alın diyenler de var, çünkü kayaların üzerinden geçiyorsunuz. Yanınıza almadıysanız çok endişe etmeyin; 15 TL satın alma, 4 TL de kiralama. Giriş ücreti tam 6 TL, öğrenci 3 tl. Güncel fiyatlar için lütfen web adresine bakınız 😉 Kış ve ilkbaharda boşa gitmeyin diyenler de var; çünkü kapalı kanyona bilet kesebiliyorlarmış 😉 Üst tarfından geçen yolu kullanarak da kanyonu bedava görebilirmişiz. Zaten bile de alsak fazlasını göremezmişiz. Son olarak, burada rafting de yapılıyor 😉

Kanyon gezmekten, sularla boğuşmaktan yorulduysanız sizi daha sakin bir yere, mis gibi havası görüntüsü olan yere alalım: Gizli Cennet 😉 Görüntü müthiş, bölüm bölüm ayrılmış işletmelerin mekanları var. Oturup bir şeyler yemek isterseniz mekan güzel. Biz yemedik ama yiyenlerin yorumları olumlu yönde; balık, tavuk ya da bıldırcın beğenilenler arasında.

Çok farklı aktiviteler yapılıyor Saklıkent kanyonunda. Gizli Cennet’te ise dolaşabilir, oturup bir şeyler yiyebilir içebilirsiniz. Belki bir tavus kuşu, bıldırcın, keklik bilem görebilirsiniz.

İkinci olarak Fehtihe’de mutlaka görmeniz gereken yer Ölüdeniz Plajı 😉 Keşke tepeden çekecek bir aparatım olsaydı, o kadar güzel görünüyor ki tepeden çekilen fotoğrafları. Ama böyle de mükemmel zaten. Ölüdeniz dediğimiz zaman yamaç paraşütünü hatırlamayan yoktur herhalde. Yukarıdaki fotoğrafa dikkatli bakınız lütfen, güneşin önünde müthiş bir görüntüsü var 🙂 Ne müthiş bir duygudur, hiç deneyim yaşamadım ama yaşayan insanları saygıyla selamlıyorum. Ben de atlamak istedim ama sağ olsunlar 500 TL dedikleri için şimdilik kursağımda kaldı ve bakmakla yetindim 😀

Tekne turları var burada, tüm koyları gezebilirsiniz. Eğer turizm sezonu açılmışsa 15-20 TL’ye tekne turu yapabilirsizniz, yoksa fiyatlar 120’den başlıyor maalesef. Yukarıdan fotoğrafını çekmenizi tavsiye ederim, bu güzelliğin hakkını ancak öyle verebilirsiniz. Görmeyen insanlara bu muhteşemlik ancak böyle anlatılır. Denizin dalgasız olması en çok beğeniyi almasına karşın plajın kirli olması ve fiyatların biraz tuzlu olması en çok yergiyi alıyormuş, gerçi ben kir görmedim ama 😀 Belki deniz sezonu henüz açılmadığındandır.

Sıradaki yerimiz Babadağ 😉 Mükemmel bir gün batımı izlemek istiyorsanız buraya çıkmalısınız kesinlikle. Kabak koyu ve Ölüdeniz’in muhteşem manzarasına doyun. Ayrıca buradan paraşütle atlayanları da izleyebilirsiniz. Yükseklik 2000 metre. Belki teleferik inşaatı biter. Paraşütle de atlayabilirsiniz, yarım saat sürüyor. Atlama noktasına servisler götürüyor. Paraşüt için Hanuman Paragling iyi demişler yorumlarda. Buranın eteklerinde Kelebekler Vadisi bulunuyor, tepeden bakmak lazım.

Sıradaki yerimiz Kayaköy 😉 Burası bir ören yeri, 25 000 kişinin yaşadığı söylenilen koca bir köy. Kimilerine göre akşama doğru hava kararırken gitmek ürpertici, kimilerine bu vakit ören yerine daha başka bir hava katıyor. Ölüdeniz’den köyün içine yürüyüş yolu da var deniliyor. Hayalet köy diyen bile var 5 bin yıllık geçmişe sahip bu ören yeri (köy) için. Merkezden buraya minibüsler gidiyor ve neredeyse her yarım saatte. Likya yolu üzerindeki bu köyde küçük lokantalar, çay bahçeleri var. o meydandaki çınarın altında çayınızı yudumlayabilirsiniz 😉 Bu terk edilmiş Rum köyünde kiliseler, heybetli yapılar var. Buraya giderken Fethiye Kral Mezarları’nı da ziyaret edebilirsiniz, yolunuzun üzerinde.

Sıradaki yerimiz Kelebekler Vadisi 😉 Tekneyle gidiliyor buraya. Mükemmel bir yerde yüzmek ya da kelebekleri izlemek istiyorsanız ideal bir yer. Faralya köyünden tepeden izleyebilirsiniz burayı. Vadide kelebek göreceğim diye çok umutlanmayın, az rastlıyorsunuz 😀 Çünkü kelebekler genelde mayısta oluyor. Ama nisanda olabilceğini söyleyen de var. Giriş 6 TL. Burası Babadağ’ın eteklerinde bulunuyor. Toplu taşıma araçlarıyla Fethiye’den Ölüdeniz’e gelmelisiniz, oradan da zaten tekneyle geçiyorsunuz. Tekne turları 20 ila 50 TL arasında değişiyor.

Sıradaki Fethiye Kral Mezarları 😉 Biraz yokuş var, merdiven yani. 5 tl giriş ücreti, müzekart geçerli. Merkezde bulunuyor. Yukarıya çıkınca Fethiye ayaklarınızın altında. Kayaköy’e giderken yol üzerinde.

Şimdi geçelim Marmaris ilçesine 😉 Tabi ki ilk önce Marmaris Marina gelir akla 😉 Tekne turu yapmak istemezseniz ya da kafelerde oturmak istemezseniz sahilde yürüyerek de keyfini çıkarabilirsiniz. Barlar sokağının önünde yer alan Marmaris Marina ilçe merkezine o kadar yakın ki 2-3 dk içinde hooop buradasınız. Burada Tarihi Marmaris Kalesi, çarşı, hediyelik eşya pazarı, oteller, restoranlar, kafeler iç içe. Kale içinde de hediyelik eşya satan yerler, restoran, kafeler var. Tarihi kale ve evler çok iyi korunmuş. Bu arada 750 yatlık bir kapasiteye sahip olduğu düşünülüyor. Yani kısacası çok keyifli vakit geçireceğiniz bir yer 😉

Sıradaki yerimiz Dalyan Nehri 😉 Burası Köyceğiz Gölü’yle İztuzu (Kaplumbağa) Plajı’nın bir birine baağlandığı kanal ve delta. İsterseniz sazlıklar arasında tekne turu yapın, isterseniz nehir boyunca yürüyün. Tekne turu yaparken su kaplumbağalarıyla karşılaşma ihtimaliniz çok yüksek 🙂 Oyulmuş kaya görüntüleriyle de tarihe yolculuk yapabilirsiniz. Tekne turu yaparsanız önce İztuzu (Kaplumbağa) Plajı’na götürülüyorsunuz. Dönüşte de Çamur Banyosu ve Köyceğiz Gölü’ne getiriliyorsunuz. Fiyatı çok anlamadım ama yemekli yemeksiz olmasına göre 25-100 tl arası değişiyor.

Şimdi Muğla Merkez’e geçiyoruz. İtiraf etmeliyim ki Muğla Merkez bizi çok iyi karşılamadı, yağmurlu bir hava vardı ve de hafiften bir rüzgar. Artık neredeyse yaz geldi mantığıyla kıyafetlerimiz çok da kalın değildi (Moskova’dan gidince otomatikman öyle düşünüyoruz 😀 yoksa nisan tabi ki bahar ayı ve yağmur olması normal 😉 ) Dolayısyla girmediğimiz kafe kalmadı 😀 Bütün içecek türlerini aldık: kahve, çay, sıcak çikolata, damla sakızlı, menengiç, kekik, vs. 😀

O yağmuru yiye yiye yine de gezdik, bizi hiçbir şey tutamaz 😛 Efenim Muğla Merkez’de görmeniz gereken şeylerden biri Kurşunlu Cami 😉 Osmanlı Dönemi’ne ait bu yapı 15. yüzyıl eserlerinden. Osmanlı mimarisi özelliği taşıyan bu cami, cami olarak kullanılmaya başlamadan önce medrese olarak kullanılmış. Evliya Çelebi’nin de Seyahatnamesinde yer alan Kurşunlu Cami’yi diğer camilerden ayıran özelliği 1853 yılında yapılan tamir esnasında kubbesinin kurşunla kaplanmasıdır. Osmanlı’nın değerli eserlerinden biri olduğu söylenmektedir.

Muğla Merkez’de dikkatimi çeken şey, yapıların görüntülerinin farklı farklı olması, çok farklı mimeriler var burda. Bir bakıyorsunuz kendinizi Hacivat-Karagöz orta oyununda hissediyorsunuz, bir bakıyorsunuz kendinizi Sovyet ülkelerinin birinde hissediyorsunuz, bir bakıyorsunuz Avrupa’da. Yani bakmaktan sıkılmayacağınız, tek düze olmayan bir şehir yapılanması gördüm ben 🙂

Mesela bu yapı 1929-1971 yılları arasında Ziraat Bankası’nın bir şubesi olarak kullanılmış. 1927 yılında dönemin Muğla iş adamlarından Seyfi Ülkümen tarafından yaptırılmış, yapımı iki yıl sürmüş. Bunu görünce hemen Rusya’nın Nijni Novgorod şehrindeki Sberbank eski binası geldi aklıma. O da muhteşem bir yapıydı, hayran olmuştum.

Rusya’nın Nijni Novgorod şehrindeki Sberbank’ın binası 😉

Mesela bu da farklı bir yapı, kütüphane olarak kullanılıyor.

Yukarıda görmüş olduğunuz fotoğraf Konakaltı Kültür Merkezi 😉 Biraz Halk Eğitim gibi. İçinde nakış, dikiş, ebru, gitar, saz kursları var. Ayrıca küçük nikah salonu bile var 🙂 Hatta biz gezerken bir nikah kıyılıyordu, arkadak arkadan baktık biraz 😀

Burası da iç tarafı. İki katlı bu binanın her yerini gezebilirsiniz, kimse bir şey demiyor. İstediğiniz kadar fotoğraf çekilin, yağmurdan korunmak için bile saklanabilirsiniz burada 😛 😀 Ayrıca buradan kale de görünüyor.

Efenim burası bir müze, Devlet Güzel Sanatlar Galeri Salonu. Giriş ücretsiz. Burası eski bir cezaevi binası. Restore edilip 1994’te müze olarak açılmış. Türkiye’de ilk Doğa Tarihi Müzesi’ne sahip olan bu müzenin fotoğrafta da gördüğünüz gibi girişinde antik heykeller bulunuyor ve etrafında 3 bölüm ve bir de sergi salonu var. Bu bölümler Doğa Tarihi, Etnoğrafya, Arkeolojiden oluşmakta.

Çok gerçekçi görüntüler var heykellerde, mesela şu üstte gördüğünüzü adamın kellesi kesilip buraya konmuş sandım 😀 Sizce de çok gerçekçi değil mi 😉

Bu fotoğraf da Etnoğrafya bölümünden. Muğla yöresi giyim kuşam ele alınmış.

Bu da Şahidi Cami 😉 Daha önce burası Mevlevihaneymiş ve 1390 yılında yapılmış. 1848 yılında bir onarım geçirmiş. Cami iismini daha önce mevlevihanede şeyh olan Şahidi İbrahim Dede’den almış. Caminin avlusunda türbe de bulunuyor, mübarek zatların kabirleri var içinde. Osmanlı Dönemi’ne ait bu yapı şehre tepeden bakan bir yerde bulunuyor. Etrafının yüksek ağaçlarla ve surlarla çevrili olmasından şehri pek görünmüyor ama camiye ulaşmak için dar yokuşlardan çıkıyorsunuz. Hele karşınızdan bir de araç gelirse duvara yapışıyorsunuz 😀 Şaka şaka, o kadar da dar değil; ama siz yine de yolun ortasına yayılmayın, yol dar ve dönemeçli olduğu için araç hemen karşınızda bitiveriyor.

Efenim geçelim Bodrum’a 😉 Yağmurlu Muğla Merkez’den sonra güneşli Bodrum’da uçuşa hazır bi vaziyet aldık 😀 Şaka bir yana, çok beğendim Bodrum’u 🙂 Havası, doğası mükemmel. Muğla’nın en büyük ilçesi ünvanlı Bodrum sadece Türkiye genelinde değil dünya genelinde de bilinen bir yer. Mesela artık Moskova’dan Bodrum’a direkt uçuşlar başladı 😉 Önceki adı
Halikarnassos’mış (Halikarnas diye okunuyor). Şehir Aziz Petrus’a adanmış ve dolayısıyla bu isimle anılmış, değişe değişe Bodrum olmuş. Doğu Akdeniz’de günümüze ulaşan en sağlam kale olan Bodrum Kalesi’nde Sualtı Arkeoloji Müzesi bulunuyor ki bu müze dünyanın en büyük ikinci müzesi. Ama ne yazık ki restorasyondan dolayı kapalıydı kale ve giremedik.

Böyle de hiçbir yeri görünmüyor. Hemen yanında uygun bir kafe var, çay simit yeri. Burada oturup bir şeyler yiyip içebilirsiniz. Sakin, güzel bir atmosfer var.

Meydana çok yakın bir yerde Bodrum Deniz Müzesi var; gerçekten müthiş bir yer 😉 İlk defa bir deniz müzesinde bulundum, hayran kaldım. Bu müzede sadece Türkiye’den çıkarılan değil dünyanın birçok yerinden çıkarılan deniz güzellikleri var. İki katlı; alt katta genelde gemiler, denizde giyilen eşyalar sergilenmekte, üst katta ise denizin güzellikleri 🙂

Giriş çok uygun, indirimli 5 TL. Naçizane tavsiyem, kıyı şehirlere gittiğinizde sadece denize girip dönmeyin lütfen. Cennet vatanımın o kadar güzellikleri var ki, görmeden geçmeyin. Müze deyip geçmeyin, bu müzeye girdiğinizden pişman olmayacağınızdan eminim 😉

O kadar fotoğraf çektim ki, hangisini buraya koysam bilemedim; çünkü hepsi bir birinden güzel 🙂 Ha bu arada istediğiniz kadar fotoğraf çekebilirsiniz, yasak değil. Bunun için ayrı ücret de ödemeniz gerekmiyor. Türkiye’de var mı bilmiyorum ama Rusya’nın birçok yerinde fotoğraf çekecekseniz ekstra ücret ödemeniz gerekiyor.

Bodrum’da mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri de Zeki Müren Sanat Müzesi 😉 8 Temmuz 2000 tarihinde sanatçının evi Kültür Bakanlığı tarafından restore edilmiş ve müze olarak hizmete açılmış. Ek bir bilgi olarak sanat güneşi Zeki Müren servetinin tamamını TSK Mehmetçik Vakfı ve Türk Eğitim Vakfı’na bağışlamış. Pazartesi günleri hariç her gün 08.30-18.30 arası ziyarete açık. Deniz kıyısından çok uzak değil, biraz yokuş çıkmanız gerekiyor sadece. Zor gelir derseniz dolmuş da gidiyor kıyıdan, sadece 3-4 dk sürüyor dolmuşla.

Her şey muhteşem müzede. Zaten daha girişte sanat güneşinin muhteşem sesinden nağmeler duymaya başlıyorsunuz, gezdiğiniz sürece de size eşlik ediyor şarkıları. İçindeki bütün eşyalar orijinal, hepsi sanatçının kullandığı eşyalar ya da sanatçıya yapılmış hediye edilmiş şeyler. Benim en dikkatimi çeken şey ise şu yukarıda gördüğünüz. İnanabiliyor musunuz, koca bir bez parçasına iğneyle ilmik ilmik işleyerek mektup yazılmış. ‘Kainatın tek güneşi ZEKİ’MİZ’ diye.

Sanatçının kişisel eşyaları sergilenmiş; elbiseleri, eldivenleri, ayakkabıları, takıları, şapkaları, gözlükleri ve daha neler neler… Yani kısaca evi sergilenmiş; salonu, mutfağı, yatak odası. Bu arada yatak odası sanatçı tarafından İstanbul’dan getirilmiş.

Efenim kıyılardan sıkıldıysanız kendinizi dağlara vurun 😀 Bodrum’a şöyle tepeden bakın, bakın da şu maviliğe şu berraklığa hayran olun benim gibi 🙂 Böylelikle Gümbet Yel Değirmenleri‘ni görürsünüz 😉

Bir de yanında şımaracağınız dayınız varsa tamam zaten 😀

Ben genel olarak Muğla’yı çok beğendim; Fethiyesini, Bodrumunu. Daha anlatılacak çok şey var ama yeterince uzun oldu sanırım 😀 Şimdilik bu kadar yeter diyelim ve yazımızı bitirelim. Keyifli okumalar 😉 Ha, yorum yapmayı unutmayın pliiisss 🙂

54 Yorum

 1. Ali Ali

  Her şeyin olduğu, her şeyin mükemmel olduğu yer. Her şey nasıl bu kadar sade ve bu kadar muhteşem olur diye düşündüren yer.. İnsanları kibar ve sakin doğası muhteşem havası olağanüstü olan yer.. Yazıda da söylendiği gibi daha çok şey var anlatacak.. Ama yazılınca bir blog yazısında bu kadar kısa sürede ancak bu kadar anlatılabilir..

  • gezginlady gezginlady

   Sizin yorumunuz da süper olmuş; blog yazısına ek olmuş, böylece yazılamayanların bir kısmı dile getirilmiş sayenizde 🙂 Çok teşekkür ederim bu güzel yorumunuz için 😉 Sonraki yazılarımızda görüşmek dileğiyle 🙂

 2. Gökhan Akın Gökhan Akın

  Çok güzel yerler ve bi o kadar güzel anlatim bi karavan alip heryerde belli bir süre yaşamak geldi aklima 😁😁 Daha nereleri gorecegiz cok merak ediyorum emeginize saglik tesekkurler 👍

  • gezginlady gezginlady

   Yaaa Gökhan Bey ne iyi olur karavan valla 😀 İstediğimiz yerde istediğimiz kadar kalırdık, tabi işimiz olmazsa ve iznimiz sınırsız olursa 😛 😀 Valla karavan fikri süper 🙂 Efendim ben teşekkür ederim okuduğunuz ve yorumladığınız için 😉

 3. Emine Emine

  Çok hoş yerler yaa paraşüt hariç uygun da fiyatlar hep gitmek istedim ama heryere gittim bir türlü Ege Bölgesi tarafı kısmet olmadı inşallah bir gün nasip olurda gezeriz o harika yerleri çok güzel bilgilendirmissin eğer önceden gitmemiş ve gitmeyi düşünenler için emeğine sağlık iyi gezmeler

  • gezginlady gezginlady

   Ben de Ege’ye gitmemiştim daha önce, ilk oldu. Güzel de oldu, gerçekten çok güzel yerler, tavsiye ederim 😉 İnşallah kısmet olur da gidersiniz 🙂 Okuduğunuz ve yorumladığınız için çok teşekkür ederim 🙂

 4. Ali Rıza Bağrıaçık Ali Rıza Bağrıaçık

  Eline. Kalemine sağlık. Sayende gezemediğim yerleride gezmiş olduk.

  • gezginlady gezginlady

   Dayıcım çok teşekkür ederim; okumanıza, yorumlamanıza çok sevindim 🙂 Ben de sizin vesilenizle nerelere nerelere çıktım 😀

 5. Mehmet Ali Mehmet Ali

  Antalya’dan sonra Muğla,hayır ola Hatice Hanım Rus illerinden vazgeçtiniz de memleket topraklarında mı karar kıldınız? :)) Şakası bir yana yine güzel bir yazı ortaya çıkmış.Okuyunca aslında Muğla ya haksızlık ettiğimiz düşüncesi belirdi zihnimde ilk olarak. Çünkü Muğla yı biz sadece deniziyle,sahiliyle tanıyoruz ama aslında durum çok farklıymış. Çok teşekkür ederim Hatice Hanım emeğinize bileğinize sağlık…. Kolay gelsin ….

  • gezginlady gezginlady

   Eveeettt 🙂 🙂 Şaka şaka, tabi ki devam edeceğim Rusya’nın şehirlerini anlatmaya ama ara ara cennet vatanımdan parçalar vermek lazım değil mi 😉 Efendim ben teşekkür ederim okuduğunuz ve yorumladığınız için 🙂 Mizahi yorumunuz tebessüm ettirdi, bunun için de ayrıca teşekkür ederim 🙂

 6. Busra bagriacik elmas Busra bagriacik elmas

  Buralari biz gormedik ama🤔😍😘😁 valizine sigar miyim acrba ablacgm🙃🙃

  • gezginlady gezginlady

   Canım sen gel, sığdırmaya çalışırız 😀 Balım çok sağol okuduğun ve yorumladığın için 😉 Sonraki yazılarımızda görüşmek dileğiyle 🙂

 7. Murat yıldız Murat yıldız

  Hatice hanim fethiye otagarinin tam karşısındaki büyük AVM merkezini biz yapmıştık ölü denizde çok güzel gezdim ama diğer yerlerini gezmeye zamanımız yoktu

  • gezginlady gezginlady

   Hiç dikkat etmedim, AVM’ler genelde pek dikkatimi çekmiyor ama elinize sağlık 🙂 Ölüdeniz’de tekne turu yaptınız mı 😉 Oralar gerçekten de çok güzel, iyi yapmışsınız gezmekle 🙂

 8. Behice ÇELİKBAŞ Behice ÇELİKBAŞ

  Fotoğraflarda insan pek olmaması güzel genelde turistik yerlerde ye iç para ver ve kalabalıktan doğanın güzelliklerini huzurla yaşayamıyoruz. Muğla doğası ve tarihiyle mükemmel bir şehir orada bisiklet le gezip kamp yapmak istiyor insan. Bize bu yerleri tanıttığıniz için teşekkür ederim gazginlady

  • gezginlady gezginlady

   Kesinlikle çok haklısınız, bazı yerlerde o kadar abartılıyor ki hizmet bedelinin çok ötesinde tam anlamıyla ‘yolmak’ oluyor maalesef 🙁 Ama gitmeden önce biraz araştırmak, bazen çok turistik yerler değil de biraz daha iç kesimleri tercih etmek daha mantıklı oluyor. Muğla çok güzel yerlerden, kesinlikle her koşulda görülmesi gerek diye düşünüyorum 🙂 Okuduğunuz ve yorumladığınız için ben teşekkür ederim 🙂

 9. Sebiha Sebiha

  Kurşunlu şelalesini göreli yıllar olmuştu. yeniden gördüm o anları yaşadım. çok güzel yerler gezmişsiniz. şu aşamada tez yazmayı bırakıp Türkiye turu yapasım geldi 🙂 neyse şimdilik okumak ve resimlere bakmakla yetinelim 😀 yazılar ve bize hissettirdiğiniz duygular için teşekkürler :*)

  • gezginlady gezginlady

   Gerçekten de çok güzel yerler 🙂 Antalya’daki Kurşunlu Şelalesi, Perge Antik Kenti, Muğla Fethiye’deki Saklıkent, Ölüdeniz, daha biiiir sürü güzel yer; hepsine bayıldım. Asıl ben teşekkür ederim okuduğunuz ve yorumladığınız için 😉 Tezinizde de kolaylıklar diliyorum 🙂

   • Sebiha Sebiha

    Teşekkürler. Size iyi gezmeler 😁

    • gezginlady gezginlady

     Sağolun efendim 🙂

 10. Seda nur Seda nur

  Çok güzel anlatımının yanında fotoğraflarda çok güzel insanı gitmeye teşvik ediyor. Gitmek istedıgım yerlerden biri gercekten çok güzel bir yer. Yazılarınızı zevkle takip edeceğim ablacım . 😇😇😇Eline emeğine saglık💓💓💓

  • gezginlady gezginlady

   Canım benim, beğenmene çok sevindim 🙂 İnşallah nasip olur da gidersin, çooook güzel oralar 😉 O zaman sonraki yazılarımızda da görüşmek dileğiyle 😉

 11. Emine Gök Emine Gök

  Bir kısmını gördüğüm yerleri senin yorumumla okumak, görmek çok güzel. Hatıralar canlandı 😊Fotoğraf çekimleri muhteşem olmuş bu arada, emeğine sağlık tatlım ❤😘

  • gezginlady gezginlady

   Güzel anılarınızı canlandırabilsem ne mutlu 🙂 Çoook teşekkür ederim canım, beğenmene çok sevindim 🙂 Sonraki yazılarımızda buluşmak ümidiyle 😉 ;*)

 12. Ahmet us Ahmet us

  Çok güzel bir yazı olmuş gerçektenn ellerinize sağlık muğlanın her yeri çok güzel hayran bıraktıran cinsten inş bende bu sene bodrum düşünüyorum emeklerinize sağlık 👏

  • gezginlady gezginlady

   Beğenmenize çooook sevindim, çok teşekkür ederim 🙂 Gerçekten Muğla Beklenilenin üstünde güzel, hayran kaldım ki daha bu yazımda her yerini anlatamadım çok uzamasın diye 🙂 Hele Bodrum inanılmaz güzel, sizin adınıza ayrı sevindim 🙂 Okuduğunuz ve yorumladığınız için çok teşekkür ederim 😉

 13. Anna Anna

  Şimdiden ben de Marmaris’e ve Fethiye’ye çok gitmek istiyorum. Doğa, mimarlık ve başka şeyler müthiş görünüyorlar orada. Zeki Müren’in müzesi hakkinda anlattığın için çok teşekkür ederim. Bodrum’a gelirken ben de mutlaka bunu ziyaret edeceğim. Ve genelde her zaman olduğu gibi bu defa da seyahat programın çok güzel oldu:) yeni yazılarını bekliyoruz

  • gezginlady gezginlady

   Annacım çok teşekkür ederim; okuman, yorumlaman beni çok mutlu ediyor 🙂 Muğla her yönüyle güzel bir şehirmiş, gözlemleyerek şahit oldum buna. Herkesin oraya gitmesini isterim. Zeki Müren Müzesi çok güzel, mutlaka ziyeret et 😉 Beğenmene çok sevindim, çok sağol 🙂 O zaman yeni yazılarımızda görüşmek dileğiyle 😉

 14. Namık Akpınar Namık Akpınar

  Elinize sağlık gezginlady çok güzel bir anlatim olmus ve fotoğraflarla desteklenmiş .Şuan gidesim geldi emeğinize saglik 😊

  • gezginlady gezginlady

   Namık Bey çok teşekkür ederim, bu denli beğenmeniz mutlu etti bizi 🙂 Bence gidin, pişman olmazsınız 😉 İnanılmaz güzel yerler; Fethiye, Bodrum muhteşem muhteşem muhteşem 🙂 Efenim okuduğunuz ve yorumladığınız için çok teşekkür ediyorum 🙂

 15. Ömer hançer Ömer hançer

  Ellerinize sağlık efendim devamini bekliyoruz. Benden çok geziyorsun artık .😉

  • gezginlady gezginlady

   Çok teşekkür ederim efenim, devamı gelecek merak etmeyin 😀 Eee benim göbek adım gezgin 😛

 16. Hakan keklik Hakan keklik

  Ülkemizin gezilecek ne çok güzel yerleri varmış sizin sayenizde öğreniyoruz emeğinize sağlık

  • gezginlady gezginlady

   Çok teşekkür ederim okuduğunuz ve yorumladığınız için 🙂 Ülkemiz cennet gibi, her yeri ayrı bi güzel 🙂

 17. Imren Imren

  Gezme isteğimizi uyandıran Hatice anlata buradan teşekkürler 😍😍Eline sağlık yazın çok güzel olmuş. Tebrik ederim 😋😋

  • gezginlady gezginlady

   Gezmek çok güzel bir duygu, yazarak duygularımın kalıcılığını sağlıyorum 😉 Sizler de beğeniyorsanız ne mutlu bana 🙂 Çok teşekkür ederim okuduğunuz ve yorumladığınız için 🙂

 18. Fatma Demirez Fatma Demirez

  Bizim kecilerimiz bile keşifçi maşallah keciyse inanirim kacmislardir iyi ki kacmis boyle guzel bir yer bulunamazdi diyelim eline saglik boyle guzellikleri bize aktardigin icin

  • gezginlady gezginlady

   😀 😀 😀 Evet, keçilerimiz bile işe yarıyor 😛 Aynen, öyle ya da böyle iyi ki bulunmuş bu yer. Çok güzel, çok atraksiyonlu bir yer. Çok teşekkür ederim okuyup yorumladığınız için 🙂

 19. zehra toprak zehra toprak

  aktive ve bol bol eğlenmek istiyorsak muglaya gidecekmisiz amma cebimiz dolu gidecekmisiz abla eee güzel yerlerde tuzlu olması gayet normal değil mi mükemmel yorumlamıssın insanın gezesini getiriyorsun 🙂

  • gezginlady gezginlady

   Evet, kesinlikle çok güzel bir tespit yapmışsın 😉 Gerçekten eğlenmek için çok fazla aktivite var ve tabi ki en tuzlu olanları da yine orada 😀 Ama çeşit çok olduğu için cep yarım da gitsek oluyor 😉 Çok sağol bibiğim okuduğun ve yorumladığın için 🙂

 20. fatma çomruk fatma çomruk

  memleketim kültür kokuyor maşallah ablacım ellerine sağlık

  • gezginlady gezginlady

   Memleketimin her şeyi mis 🙂 Sağ ol canım, okuduğun ve yorumladığın için de ben teşekkür ederim 🙂

 21. melek dadaş melek dadaş

  ellerinize sağlık ülkemizinde güzelliklerini bizlere göstermeniz çok güzel başarılarınızın devamını diliyorum

  • gezginlady gezginlady

   Dilinize sağlık, çok sağ olun 🙂 Ülkemin o kadaaaar güzellikleri var ki insan gezmekle yetinmiyor; gösteresi, yazası da geliyor 🙂

 22. cafer onur toprak cafer onur toprak

  hem yurtiçi hem yurtdışı bizleri bilgilendirdiğiniz için ve kültürlerini çok güzel anlattığınız için teşekkürü bir borç bilirim elinize sağlık

  • gezginlady gezginlady

   Ben teşekkür ederim efendim; beğendiğiniz, okuduğunuz ve yorumladığınız için 🙂

 23. zehra çomruk zehra çomruk

  ellerin dert görmesin ablacım bir gün ankaraya gelde buraları da anlatta bizde bilelim nereleri varmıs gezilecek görülecek yerleri öğrenelim 🙂 he he

  • gezginlady gezginlady

   😀 😀 Aayyy Zehram yaaa, çok güldüm balım 🙂 İnşallah bibiğim, geleyim de birlikte gezelim 😉

 24. Elif isbir Elif isbir

  Çok beğendim canım inşallah bir gün bize de kısmet olur.O zamana kadar senin yazılarınla idare ederiz .😉😉

  • gezginlady gezginlady

   Çok sevindim beğenmene canım 😉 İnşallah bir an önce kısmet olur, çünkü şu an oraların eeennn güzel zamanları 🙂 Gerçi oralarda zaten genelde güzel. Ama bahar ve yaz da ayrı bir güzel, en güzeli bahar, çünkü çiçek böcek hep 🙂

 25. Katerina Katerina

  Yazınız sayesinde yeni ilginç çok yer öğrendim. Saklıkent Milli Parkını özellikle beğendim 😊

  • gezginlady gezginlady

   Evet orası gerçekten çok güzel, yolunuz düşerse uğrayın 🙂 Okuduğunuz ve yyorumladığınız için teşekkür ederim 🙂

 26. Cennet BAĞRIAÇIK Cennet BAĞRIAÇIK

  Batı taraflarını hep çok merak etmisimdir şimdi sizin yazınızla da merakım daha çok arttı:) Özellikle muğla daki saklı cenneti hep görürdüm ve gitmek isterdim gerçekten gitmiş kadar oldum yazınızı okuyoraktan elinize emeğinize ayaklarınıza sağlık:)

  • gezginlady gezginlady

   Bu denli beğenmenize çok sevindim, çok teşekkür ederim 🙂 Oralar o kadaaarr güzel ki herkesin görmesini istiyorum 🙂 Efenim okuduğunuz ve yorumladığınız için ayrıca teşekkürler 😉

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir