"Enter"a basıp içeriğe geçin

BAKÜ’DE GEZİLECEK YERLER

Alev Kuleleri Hazar Denizi kıyısındaki Bakü’de tamamı camlarla (LED ekran) kaplı ve lale yapraklarını andıran üç kuleden oluşan bu yapı 2013 yılında en iyi otel ve turizm kompleksi ödülünü almış. Uzaktan bakınca içine karışan daha kısa ve eski binalarla değişik bir görünüm oluşturuyor. Gece görüntüsü muhteşem, rengarenk bir görüntüsü oluyor. Denizi arkaya alacak şekilde fotoğraflarsanız muhteşem bir görüntü olacaktır 😉 Alev Kuleleri, Azerbaycan’ın ilk kuleleri olarak da tanımlanabilir. Bu üç yüksek bina farklı farklı işlevlerde kullanılıyor; bir tanesi otel olarak kullanılıyor ve yüksekliği 207.55 metre (37 katlı), bir tanesi konut olarak kullanılıyor ve yüksekliği 231.37 metre (39 kat), diğeri ise iş merkezi olarak kullanılıyor ve yüksekliği 200.43 metre (34). 7 katlı avm ise 28.65 metre. Burada seyir alanı var. Kısacası özgün bir yapıdır kendileri 😉  

 

Kız Kalesi

Alev Kuleleri’nin yakınında bulunan Kız Kalesi 1964 yılında müze olarak kullanılmaya başlanmış ve 2000 yılında da UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girmiş. İçeri Şehirde yer alan Kız Kalesi, Azerbaycan’ın simgelerinden biri. Her katı yontma taşla inşa edilen Kız Kalesi’nin içi 8 kattan oluşuyor ve tavanı kubbe şeklinde. Bu tavanda daire şeklinde delikler var ve 8. Katın tavanından bakınca 1. katın tabanını görebiliyorsunuz. Son zamanlarda Nevruz bu kalenin etrafında kutlanıyormuş.

Bu kaleyle ilgili çeşitli söylentiler var. Bunlardan biri, savaştan dönen kral, eşinin kız çocuk doğurduğunu öğrenir ve onun öldürülmesini söyler. Dadısı bebeği kaçırmayı başarır ve kız 17 yaşına gelmiştir ve nişanlıdır. Kral babası (kendisini kızın babası olduğunu bilmiyor) kızı görünce aşık olur ve onunla evlenmek ister. Bir şekilde kızın nişanlısı kralı öldürür ve kıza (kaleye) koşar. Ama kız gelenin babası olduğunu düşünür ve kendisini kalenin duvarından aşağı Hazar Denizi’ne atar. Diğer söylenti ise bu kale ele geçirilememiş ve bekaret gibi algılanıp Kız Kulesi denmiş; artık ne kadar doğruysa 😛 😀 Alttaki fotoğraf Kız Kalesi’nin terasından alınmış bir kare 😉

Şirvanşahlar Sarayı

Kız Klaesi’nden fazla uzaklaşmadan UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Şirvanşahlar Sarayı’nı geçiyoruz. Bu sarayın tam 52 tane odası var, ayrıca bir türbe bir de saray var. Camisi de var; Keykubad ve Şah Mescidleri. Daha bitmedi, bir de yer altı su depomuz var, bunun için 34 basamak inmeniz gerekecek 😉 Ne zaman yapıldığı konusunda mutabakata varılamasa da 15. yüzyılda yapıldığı düşünülüyor. Şirvanşahlar hanedanının şahı İbrahim Halilullah tarafından yaptırılmış bu saray. 1964’te müzeye çevrilmiş, 2000 yılında da UNESCO listesine girmiş. Sarayın üst katı şah için ayrılmış, alt kat ise devlet erkanı ve misafirler için ayrılmış. Buraların gece görüntüsü de çok güzel. Buradaki süslemeler arasında üzüm ve incir yaprakları şekilleri göreceksiniz. Buranın yakınında Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi, Koşa Kala Kapısı, Müze Merkezi, Nesimi Heykeli var. Buraları da ziyaret edebilirsiniz. Acıktıysanız oturup bir şeyler de yiyebilirsiniz 😉

Minyatür Kitap Müzesi

Şirvanşahlar Sarayı’nın hemen yanında bulunuyor. Bu müzenin hemen yanında da Bakü Eski Şehir Duvarları (baku old City Wall) bulunuyor. Bu müze Guiness Rekorlar Kitabı’na giriyor, çünkü dünyada en fazla minyatür kitap sayısına sahip, ayrıca dünyada ilk ve tek. 5600 kitap içinde 17. yüzyıldan Kur’an-ı Kerim, Nutuk, sadece mercekle okuyabileceğiniz kitaplar,  vs. bulunuyor. 7.5 santimetreden küçük mini minnacık kitaplar var. Sadece bu ölçünün altındaki kitaplar minyatür sayılıyormuş ve 2.913 kitap bu ölçüye giriyor. Sanırım burası bana göre, canlı cansız bütün minik şeyleri seviyorum çünkü J Zarife Salohova, müzenin kurucusu ve kitap koleksiyoncusu. 30 yıl önce minyatür kitap toplamaya başlamış. Maşallah, azmine hayran kaldım; 30 yıllık bir süreçten bahsediyoruz. 5.600 minyatür kitap, dile kolay. 71 ülkede basılan kitapların bulunduğu bu müzeyi ziyaret eden çok. Özel mikroskopla okunan 22 sayfalık ‘Dört Mevsim Çiçekleri’ bu serginin en küçük kitabı. Japonya’da basılmış. Ümit Yaşar Oğuzcan ve M. Kemal Atatürk’ün de eserleri bulunuyor müzede.

Azerbaycan Ulusal Güzel Sanatlar Merkezi (Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyi)

İçeri Şehirden çok uzaklaşmadan burasını ziyaret edebilirsiniz, sadece Filormaniya Parkı’nı geçmeniz gerekiyor. Hatta oraya giderken Müslüm Maqomayev Devlet Filormanisi var, çok güzel bir binası var, onu da ziyaret edebilirsiniz. Burası parkı geçtikten sonra Niyazi sokakta bulunuyor. Burada birçok ülkenin sanatı sergileniyor. Bina zaten çok değişik, güzel bir yapıya sahiptir.  Bina 1936’da kurulmuş, 1943’te açılmış. Müzede 15 bin eser varmış ama sadece 3 bini daimi olarak sergileniyormuş. Geri kalan 12 bini ara ara çıkarılıp sergileniyormuş, geri kalan zamanlarda depoda muhafaza ediliyormuş.

Azerbaycan Halı Müzesi / Letif Kerimov Halı Müzesi

Azerbaycan’ın halıcılık ve dokumacılıkla ünlü olduğunu biliyor muydunuz? Dolayısıyla Bakü şehir merkezinde bulunan Halı Müzesi’ni ziyaret etmelisiniz. Aşağı yukarı 6 bin halı sergilenen bu müze deniz kenarında bulunuyor. Dünyada bir ilk ve de en büyük olma ünvanına sahip bu müze, haliyle ziyaret etmeniz için bir sebep daha.

Letif Kerimov denmesinin sebebi de müzenin inşasına ünlü ressam ve halıcı Letif Kerimov sayesinde başlandığındanmış. Binanın çatısı rulo yapılmış bir halı gibi görünüyor, dolayısıyla içindeki halılara önem verildiği kadar binanın mimarisine de önem verilmiş 😉

Bibi-Heybet Camii

Deniz kenarında bulunan Bibi-Heybet camisi İçeri Şehir’den çok uzak değil. İslam mimarisini yansıtan tarihi bir cami. İçin de türbe (Ukeyma Hanum) de bulunuyor. Bu cami bazı önemli kaşiflerin yazılarında da yer almış. Mesela bunlardan biri dünyaca ünlü Aleksandr Dumas. İnsanların buraya yürüyerek geldiklerini, dua ettiklerini yazmış ve burası için ‘‘Fatima’nın Camisi’’ ifadesini kullanmış. Hatta halktan bazıları bu ifadeyi kullanır olmuş ondan sonra. Buradaki türbeden dolayı çok gelen var. İnsanlar maalesef demirlere el yüz sürüyor, direkt Allah’tan istemek yerine araya başkalarını soktuklarını görmek biraz üzücü tabi.

Targovi Caddesi (Fevvareler Meydanı)

Bakü Bulvarı’nın biraz iç kesiminde kalıyor. Ben diyeyim Moskova’nın Arbat’ı siz anlayın İstanbul’un İstiklal’i 😉 Burası Arbat gibi trafiğe kapalı bir yer ve muhteşem mimaride binalar var. Torgovıy (торговый) Rusça’da alışveriş demek. Kısaca AVM yani. Bu caddede süslü, otantik, şık mimariye sahip mağazalardan alışveriş yapabilirsiniz; Türk restoranlar da olmak üzere farklı restoran, kafelerde bir şeyler yiyip içebilirsiniz; hediyelik eşya bakabilirsiniz. Ayrıca burada küçük havuzcuklar ve heykeller de mevcut. Bunlardan biri de Nesimi’nin büstü. Moskova’da bulunduysanız eğer, güzel Arbat caddesinin geceleri gündüzden daha güzel göründüğünü hatta müthiş göründüğünü fark etmişsinizdir. Targovi caddesi de gündüz de güzel ama gece daha güzel, ışıl ışıl; tavsiyemiz gece de gezmeniz burasını. Buranın yakınında bir de müze var, Müze Merkezi diye geçiyor. Gündüz içini gezip gece dıştan fotoğraflayabilirsiniz, müthiş görünüyor fıskiyeleriyle birlikte.

Azerbaycan Edebiyatı Müzesi

Nizami Gencevi Adına Azerbaycan Edebiyatı Müzesi. Nizami Gencevi, 12. yüzyıl şairlerinden. 1939 yılında kurulan 1945’te ziyarete açılan bu müze Nizami’nin 800. doğum  yıl dönümüne ithaf edilmiş. Burası Targovıy Caddesi’nin hemen yanında, onun biraz ilerisinde de Nizami Park’ı içinde Nizami’nin büstü var. Koşa Kala Kapısı’nın gerisinde kalıyor.

Burayı da hem güm hem gece görmenizi tavsiye ederim, ikinde de ayrı ayrı müthiş görünüyor dıştan. Ama iki vakit için zaman yok diyorsanız gündüz görün, çünkü dışındaki işlemeler müthiş. 30 ana salon, 10 ek salona sahip olan bu devasa müzede 3 binden fazla eser sergileniyor; bunlar minyatür, kitap, el yazması, resim, hatıra, yontu, portre ve diğer nesneler. Sergilenen eserler içinde en önemli olanı ise şairin 1413 yılında yazdığı İskendername’sidir.

Bakü Bulvarı

Hazar sahili şeridinde bulunan bulvarda birçok şey bulunuyor. Yani Bibi-Heybet Cami’nden hemen sonra buraya gelebilirsiniz. Azerbaycan Halı Müzesi, Bakü Dönme Dolap, Bakü İş Merkezi, Bakü Kristal Salon, 5D Sinema, Yat Kulübü, anıt heykeller, müzikal çeşme bulunuyor. Deniz Kenarı Milli Parkı ismiyle korumaya alınan bu bulvar restorasyonla doğu-batı yönünde genişletilmiş. Bu arada ilk açık hava sineması da burada açılmış.

Bakü Televizyon Kulesi

Şehitler Anıtı’na çok yakın burası. Devlet Bayrak Meydanı’na gitmeden buraya uğrayabilirsiniz. İlk defa Moskova’da çıkmıştım TV kulesine, çok heyecanlı bir şey. 58 saniyede (dikkatiniz çekerim; saniyede diyorum, saniyede 7 metre çıkıyor) 337 kat çıkmıştık. Aşağıda hiç rüzgar olmamasına rağmen yukarıda uğultudan durulmuyordu J Hatta inmek için rüzgarın biraz hafiflemesini beklemiştik. Bilet biraz tuzluydu, giriş de eziyetli J Havaalanlarında bile o kadar X-raydan geçmiyoruz demiştim J Neyse gel gelelim Bakü TV Kulesi’ne 😉 Bakü’nün önemli simgelerinden olan TV Kulesi 310 metre yüksekliğinde ve Azerbaycan’ın en yüksek yapısı özelliğini taşıyor. Burası başta yılbaşları olmak üzere farklı zamanlarda ışık şölenine dönüşüyor.  

Devlet Bayrağı Meydanı

Bakü Bulvarı’ndan yürüyerek Bayrak Meydanı’na ulaşabilirsiniz 😉 İsterseniz de sahil durağından binip Devlet Bayrak Meydanı durağında inebilirsiniz. Yürüyerek gelirseniz hem sahilde yürümüş olursunuz hem de yol üstünde Azerbaycan Halı Müzesi’ni ziyaret edersiniz, onun biraz ilerisindeki El Oyunları Sarayı’nı ziyaret edersiniz, Bakü’nün Gözü adlı lunapark tarzı yeri ziyaret edersiniz, oradan biraz daha içeri girip Doğaüstü Park’ta bulunan Şehitler Anıtı’nı ziyaret edebilirsiniz, sonra da Bayrak Meydanı’na gidersiniz. Efenim lafı fazla uzatmadan Bayrak Meydanı’ndan bahsedelim biraz. Burası ‘en uzun bayrak’ ünvanıyla Guinnes Rekorlar Kitabı’na giriyor. 162 metre rekorunu daha sonra 165 metreyle Duşanbe (Tacikistan) kırıyor. Bayrağın olduğu 60 hektarlık alanda Azerbaycan Milli Marşı, Azerbaycan arması ve Azerbaycan haritası var. Burası 1 Eylül 2010’da açılmış. Daha sonra İlham Aliyev’in girişimiyle burada Ulusal Bayrak Müzesi açılmış. 9 Kasım da Ulusal Bayrak Günü ilan edilmiş. Amma velakin ağırlık yapıp dengeleri sarstığı için kaldırılmış bayrak, gördüğünüz gibi bayrak yok.

Yanar Dağ

Sanırım bizim için en ilginç olan burası olacak, çünkü kendiliğinden sürekli yanan bir ateş görmedik J Burada gaz rezervi bulunduğu için sürekli yanıyor bu ateş. 3 metre kadar havaya yükselebiliyor buradaki ateş.

Yine bir çoban hikayesiyle karşı karşıyayız, rivayete göre bir çoban yanlışlıkla ilk ateşi yakmış. Bu çobanlar da hiç rahat durmuyor canım; kimisi kaçan keçisini ararken kanyon buluyor, kimisi sonsuz ateşi yakıyor J Burası biraz daha kıyıdan içeride kalıyor.

Ateşgah – Ateş Tapınağı

Yanar Dağ ziyaretinden sonra Ateşgah’ı ziyaret edebilirsiniz. Burası bir Mecusi tapınağı ve dünyadaki üç Mecusi tapınağından biri oluyor. Rivayete göre ‘odlar yurdu’ anlamına gelen Azerbaycan adını buradan almış. Burası Abşeron yarımadasında bulunuyor. Nevruz’da buradaki ateş sürekli yanıyor.  

Çamur Volkanları, Bakü ve Abşeron Yarımadası

İlk defa size çok değişik bir şeyden bahsedeceğim: Çamur volkanları 😉 Evet evet, çamur volkanları. Ben de ilk defa gördüm, çok ilginç. Şişirilen sakız geldi aklıma ama bu devasa bir şey. 😀 😀 Sanırım benim gibi meraklı olanlar çok ki turist akınına uğruyor burası. Araştırm yapmaya gelenler de var tabi. Cilt sağlığı ve bakım için çok faydalı olduğu söyleniliyor. Dolayısıyla maske yapabilirsiniz .

Çok değişik, çok güzel yapılar var Bakü’de 🙂

64 Yorum

 1. Sebiha Sebiha

  Ne zaman yazınız gelecek diye bekliyordum. Beklemeye değdi doğrusu 😍 kardeş ülke azerbaycan’dan öyle güzel bilgiler verdiniz ki oldukça keyif aldım okumaktan. İlk fırsatta gitmem gerek. Görseller çok çok çoook hoşuma gitti. Diğer yazılarınızı sabırsızlıkla bekliyorum.

  • gezginlady gezginlady

   Çooooook teşekkür ederim; yorumları açar açmaz sizin sıcacık, samimi yazınız beni o kadar mutlu etti ki anlatamam 🙂 İşte bunun için yazmalıyım dedim kendi kendime, bir kez daha teşekkürler 🙂 Beklemede kalınız efendim 😉

   • Sebiha Sebiha

    Hasretle bekliyoruz 😚

    • gezginlady gezginlady

     Sırada Gence var, pek yakında 😉

 2. Süleyman Çevik Süleyman Çevik

  Hem Rusya’ya hemde kendine ve Türkiye’yede özgü ortak paydadaki yapılarıyla bence Bakü çok güzel bir şehir .Güzel İnsanları ise cabası❤️❤️❤️!!
  Kız kalesinin hikayeside ilginçmiş;)

  Ellerinize sağlık Hatice Hanım,uzun olmasına rağmen çok başarılı olmuş yazınız💪

  • gezginlady gezginlady

   Çok teşekkür ederim Süleyman Bey, yorumunuz o kadar kapsamlı olmuş ki 🙂 Bakü gerçekten de görülesi bir şehir, zaten artık vize de kalktı (ne yazık ki ben gittiğimde vize vardı, yaklaşık bir buçuk ay önce) 🙂 Bakü’yü gidin görün diyorum, çünkü güzelliklerin hepsi yazıya aktarılamıyor maalesef 😉

 3. Razi̇ye Karabulut Razi̇ye Karabulut

  Rusya dan sonra gıdılceek yerler arasına ekledim, kalemine sağlık, bol gezmeler, yenı yazıları beklıyoruz😊😊

  • gezginlady gezginlady

   Çok teşekkür ederim okuduğun ve yorumladığın için 🙂 Evet, kesinlikle sıraya alınmalı 😉

 4. Elmir Tahmazov Elmir Tahmazov

  Elinize sağlık 👍

  • gezginlady gezginlady

   Çok teşekkür ederim 🙂

 5. Anna Anna

  Azerbaycan’a gitmek benim hayalim oldu. Bugüne kadar Bakü hakkında çok güzel şey duymuştum, genelde oraya gidenler hayran kalıyor. Ama şimdiden daha çok oraya gitmek istiyorum, o kadar güzel resimleri paylaştın gerçekten 🙂 ellerine sağlık çok teşekkür ederim

  • gezginlady gezginlady

   Canıııımm çok teşekkür ederim, beğenmene sevindim 🙂 Gerçekten de çok güzel bir yer, gitmeni şiddetle tavsiye ediyorum. Çok sağol canım okuduğun ve yorumladığın için 😉

 6. Busra bagriacik elmas Busra bagriacik elmas

  Emegine saglik ablacgm 😚😙

  • gezginlady gezginlady

   Çok sağol canımmmm 🙂 :*)

 7. Ömer faruk hançer Ömer faruk hançer

  Hatice hanım teşekkür ederiz bu rehberliğiniz için okuması çok zevkliydi Eminim ki gezmesi daha zevklidir 🙂

  • gezginlady gezginlady

   Ben teşekkür ederim efendim okuduğunuz ve yorumladığınız için 😉 Kesinlikle gezmesi çok daha zevkliydi 🙂 Şiddetle tavsiye ederim, vize de kalktı 🙂

 8. Ali Ali

  Hatice Hanım,bayadır gözükmüyordunuz buralarda özlettiniz valla. Ama efsane bir geri dönüş olmuş yazınız çok güzel olmuş fotoğraflarınız yazınızı çok güzel tamamlamış… Elinize emeğinize yüreğinize sağlık Hatice Hanım…

  • gezginlady gezginlady

   Çoook teşekkür ederim efendim böyle samimi, böyle içten yorumunuz için 🙂 Hasretle bekleyen takipçilerimin olması mutlu ediyor 🙂 Yazıyı, görselleri beğendiğiniz için de ayrıca teşekkür ederim 🙂

  • Katerina Katerina

   Azerbaycan ilginç tarih ve güzel mimarlık ile bir ülke. Onu ziyaret etmek çok istiyorum. Yazın ve fotoğrafların çok güzel olmuş. Memnuniyetle okudum 😊

   • gezginlady gezginlady

    Bence güzel bir tercih olur, pişman olmazsın; çünkü Azerbaycan çok güzel bir yer. Ben bir hafta gezdim üç şehrinde ve çok güzeldi 🙂 Çok teşekkür ederim okuduğun ve yorumladığın için Katyacım 🙂

 9. Sena Sena

  Türk dünyası için çok değerli olan bu şehri bize tanıttığınız için teşekkür ederiz, devamını bekliyoruz 🙂

  • gezginlady gezginlady

   Ben teşekkür ederim efendim okuduğunuz için, yorumladığınız için 🙂 Beklemede kalınız, devamı pek yakında 😉

 10. Kahramankentli 46 Kahramankentli 46

  Kardeş vatan Azerbeycanı imkanlar dahilinde anca bu kadar güzel sunum yapılabilir. Güzel sunumlarının devamını temenni ederim.

  • gezginlady gezginlady

   Çok teşekkür ederim efendim, beğenmenize sevindim 🙂 İnşallah devamı da gelecek 🙂

 11. Alaattin Vanlı Alaattin Vanlı

  Azerbaycan’da gezilemesi ve görülmeye değer ilginç yapılarının olması tarihi ayrı bir güzellik lerle dolu olması her yapının ilginç hikayeleri olması
  Sayende Azerbaycan hakkında bilgiler içeren bir yazı paylaştın bizide bilgilendirmiş oldun eline sağlık
  Devamıni dört gözle bekliyorum şimdi sıra nerede ?

  • gezginlady gezginlady

   Çok teşekkür ederim okuduğunuz ve böyle ayrıntılı yorumladığınız için 🙂 İnşallah sırada Gence var, orası da Göygöl ve Maralgöl’le muhteşem bir şehir 🙂 Beklemede kalınız efendim, çok yakında o yazımı da yayımlayacağım 🙂

 12. Gokhan Akin Gokhan Akin

  Çok geniş kapsamli bir anlatim olmuş sadece bakü’nün bu kadar tarih barindirmasi muhteşem bence 👍 özellikle binalarin tarihi yapımları ve gördüğüm kadariyla korunmasi cok güzel (ülkemizde tarihi yerlere genelde spreyle yazi yazmayi huy edinmisler😶) Ayrica yeni yapilarda hepsi birbirinden farkli özellikle halı müzesi tabi yerinde görmek daha bi farkli olacaktır
  Belki bugün degil ama inşallah birgün😊
  Bilgilendirdiginiz icin teşekkürler elinize emeğinize sağlık👏👏👏

  • gezginlady gezginlady

   Evet, gerçekten çok farklı yapılar var Bakü’de. Hepsini buraya koymam mümkün olmadı maalesef. Bir bakıyorsunuz Osmanlı mimarisi, bir bakıyorsunuz Sovyet mimarisi, bir bakıyorsunuz Avrupa tarzı binalar; tarihi ve modern tarzlar iç içe ama modern tazr da o kadar farklı yapılmış ki gözü rahatsız etmiyor ve de tarihi yapıların görüntüsünü bozmuyor. Sprey olayı 😀 😀 😀 İnşallah kısmet olur size de gitmek, çünkü görülmesi gereken yerler arasında şiddetle tavsiye ettiklerimdendir kendisi 🙂

 13. Hasan coskun Hasan coskun

  Bakü de gerçekten modern ve ilginç mimariye sahip güzel var ve Bakü yu ziyaret edecekler için gerçekten güzel bir rehber niteliğinde yazı olmuş 👌 eline sağlık 😊

  • gezginlady gezginlady

   Evet, bence de rehber niteliğinde oldu gerçekten 🙂 İlk gün şehir merkezindeki yerleri gezdim ki zaten yakınlıklarına göre sıraladım. İkinci gün de şehir merkezinden azıcık uzakta olanları gezdim, Bakülü arkadaşım sağ olsun rehberlik etti ikinci gün. Yani çok da uzak değiller zaten. Taksi kullanılabilir, Azerbaycan’da da Moskova’daki gibi uygun taksi ve de çooook fazla taksi var. Efenim okuduğunuz ve yorumladığınız için teşekkür ederim 🙂

 14. Beklediğimize değmiş, Azerbaycanıda, gitmeden görmeden sayenizde, gidip gezmiş görmüş gibi olduk, anlatım akıcı ve çok güzel emeğinize sağlık Hatice hanım, teşekkür ederiz, yeni yerleri heyecanla bekliyoruz

  • gezginlady gezginlady

   Bu denli beğenmenize sevindim, çok teşekkür ederim 🙂 Beklemede kalınız, yeni yazımız pek yakında 🙂

 15. Ali polat Ali polat

  Gözl alıcı bir güzellik ☺

  • gezginlady gezginlady

   Teşekkürler, okuduğunuz ve yorumladığınız için 🙂

 16. Ahmet Deveci Ahmet Deveci

  Kız kalesi hikayesi bayağı ilginç ve hoş böyle yerleri gezmek görmek başlı başına bir güzelliktir zaten bence bu gezilerinizi ve yaşantılarınızı kitap haline getirip ölümsüzleştirmelisiniz.😊😅👍

  • gezginlady gezginlady

   Valla hiç fena fikir değil aslında 🙂 Çok teşekkür ederim değerli fikirleriniz, okuduğunuz ve yorumladığınız için 🙂

 17. Emine Gök Emine Gök

  Eline sağlık canım,güzel bir yazı olmuş. Umarım bir gün gezme fırsatımızda olur ❤😊

  • gezginlady gezginlady

   Beğenmene sevindim canım, çok sağol okuduğun ve yorumladığın için 🙂 İnşallah kısmet olur, çünkü gerçekten görülesi bir yer Bakü 😉

 18. Hakann Hakann

  Çok güzel bir gezi oldu bizler içinde 🙂 seni başka diyarlarda da görmek ve bizlere yol göstermen dileğiyle 👍😃

  • gezginlady gezginlady

   Beğenmenize sevindim, çok teşekkür ederim okuduğunuz ve yorumladığınız için 🙂 Çok yakında başka yerlerde olacağım 🙂

 19. Gülsüm Gülsüm

  Kardeş ülke Azerbaycan ı çok güzel anlatmışsın kardeş kalemine emeğine sağlık sayende ilğinç müzeler güzel eserler tanıdık inşallah gezme fırsatımız olur

  • gezginlady gezginlady

   Çok teşekkür ederim ablacım, yorumun çok mutlu etti beni 🙂 E artık pasaportunuz da var, vize de kalktı; bi ziyaret edersiniz 😉 İnşallah fırsatınız olur, çok güzel bir şehir çünkü 🙂

 20. Ömer Hançer Ömer Hançer

  Maşallahımız var boş durmak yok. Çok güzel olmuş ellerine sağlık abla.

  • gezginlady gezginlady

   Aynen öyle canım, ne de olsa gezgizladyiz 😛 Çok teşekkür ederim okuduğun ve yorumladığın için 🙂

 21. Narmina Narmina

  Doğma şəhərimə həsr olunçuş gözəl bir yazı 😍😍😍 Əllərinə sağlıq, ты настоящий филолог, умело владеющий словом! Жду тебя в гости в Баку! ❤️

  • gezginlady gezginlady

   Çok teşekkür ederim, beğenmene gerçekten çok sevindim 🙂 Огромное спасибо 🙂 я тоже жду тебя в гости в Кахраманмараш, мы кушаем самое натуральное мороженое в нашем городе 😉

 22. Ali Rıza Bağrıaçık Ali Rıza Bağrıaçık

  Eline emeğine sağlık kuzum harika bir çalışma olmuş.

  • gezginlady gezginlady

   Çok sağol dayıcığım, beğenmene sevindim 🙂 Yorumun da mutlu etti 🙂

 23. Fatma Demirez Fatma Demirez

  Kardeş yoldaş can ülkemiz çok güzel anlatmışsınız kaleminize sağlık

  • gezginlady gezginlady

   Çok teşekkür ederim, kardeş Azerbaycanımızı tam anlatamasak da 🙂

 24. Zehra Çomruk Zehra Çomruk

  Kiz kalesinin manzarası da güzelmiş üstünde resim çekilen de ayrı bir güzelmiş 🤩 ellerine sağlık ablam çok güzel yazmışsın her zamanki gibi

  • gezginlady gezginlady

   ooooo dur ben az şımarayım şurda 😛 😀 Çok sağol balım, beğenmene sevindim 🙂

 25. Melek Dadaş Melek Dadaş

  Hay maşallah ne muzeymis bütün sülale sığarmış 😍 ellerinize saglik güzel yazmışsınız

  • gezginlady gezginlady

   Aynen öyle 😀 Çok teşekkür ederim okuduğunuz ve yorumladığınız için 😉

 26. Zehra toprak Zehra toprak

  Masallah baya ödüller almışlar gerçekten çok güzel yerler varmis ablacim sen de bizi aydınlattin teşekkür ederiz ellerin dert gormesin

  • gezginlady gezginlady

   Ben de okuduğun ve yorumladığın için teşekkür ediyorum canım, çok sağol 🙂

 27. Fatmanur Çomruk Fatmanur Çomruk

  Ablacim yine muhtesemsin ellerine sağlık 😍

  • gezginlady gezginlady

   Estağfurullah canım, çok sağol 🙂

 28. Cafer Onur Toprak Cafer Onur Toprak

  Ellerinize sağlık güzel anlatmışsınız

  • gezginlady gezginlady

   Çok teşşekkür ederim efendim 🙂

 29. Oktay Yiğit Oktay Yiğit

  Yine çok güzel akıcı açıklayıcı ve bilgilendirici bir yazı olmuş canım ellerine sağlık sayende gormesekte görmüş gibi oluyoruz ve bizi de heyecanlandiriyorsun hadi ve bizde mi gitsek ne 😄 tekrar ellerine sağlık bu ara bizim memleketi de Kahramanmaraş imizida tanıt inşallah

  • gezginlady gezginlady

   Çok teşekkür ederim hocam, beğenmenize sevindim 🙂 Bu heyecanla gidip görün bence 😀 Gerçekten pişman olmayacaksınız, Azerbaycan özellikle de Bakü muhteşem bir yer 😉 Çok sağolun okuduğunuz ve de yorumladığınız için 🙂 İnşallah sıra ona da gelecek 🙂

 30. Betül Sarıçiçek Betül Sarıçiçek

  İçim gezme aşkıyla yanıp tutuşurlarmış bu yazılar beni benden alıyor çok özledim çok darısı başıma bu güzel yerler yine mükemmel yazı ve resimlerle iyi bir yol gösterici oldu bize ♥️♥️♥️

  • gezginlady gezginlady

   Betülüm Bakü çooook güzel, artık vize de yok 😉 Bence düşün 😉 Hiç pişman olmazsın; dil, kültür, tarz da çok benziyor zaten. Dolayısıyla hiç yabancılık da çekmiyor insan 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir